EN
  
طول روزها کوتاه شد!
زلزله ژاپن ۱۰سانتی متر محور زمین را جابه جا کرد...
 
زلزله ی اخیر ژاپن که پنجمین زمین لرزه پرقدرت جهان از زمان راه اندازی دستگاه های لرزه نگاری، شناخته شده محور زمین را ۱۰سانتی متر جابه جا کرده و موجب کوتاه تر شدن طول روزها شده است.
مجله علمی نیوساینتیست روز گذشته طی گزارشی به نقل از ژئوفیزیک دانان ناسا با بیان این خبر اعلام کرد: زلزله 8.9 ریشتری که در ژاپن رخ داد، نه تنها خسارت های جانی و مالی بسیاری به این کشور وارد کرد بلکه محور زمین را حدود ۱۰ سانتی متر جابه جا کرد. به گفته ریچارد گروس، ژئوفیزیک دان ناسا، در اثر این جابه جایی، سرعت چرخش زمین افزایش یافته و موجب شده است که 1.6 میکروثانیه از طول روزها کم شود. یک میکروثانیه برابر با یک میلیونیم ثانیه است. طبق بررسی های انجام شده، شدت این زمین لرزه به حدی بوده که گسل آن ۴۰متر حرکت کرده است. طول این گسل ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر و عرض آن ۱۰۰ کیلومتر است. براساس گزارش نیوساینتیست، در زلزله سال ۲۰۰۴ سوماترا محور زمین ۷ سانتی متر خطی و ۲ میلیونیم ثانیه قوسی جابه جا و به میزان 6.8 میکروثانیه از طول روز کم شد. در زلزله سال گذشته شیلی نیز محور زمین حدود ۸ سانتی متر تغییر کرد. مهم ترین دستگاه های لرزه نگاری دنیا در مراکز تحقیقاتی ژئوفیزیک از آلمان و اسکاتلند تا فرانسه و آمریکا در زمان وقوع زلزله ژاپن، تغییرات امواج زمین را ثبت کرده اند.
دکتر زارع، معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله در گفت وگو با خراسان درباره نحوه جابه جایی محور زمین گفت: فشارهای وارده به مرکز زمین که به دنبال وقوع زلزله هایی با قدرت بالا اتفاق می افتد، باعث می شود لنگر چرخش زمین یعنی محوری که زمین حول آن به دور خود می چرخد، جابه جا شود و این روند آثار متعددی از جمله کوتاهی روز یا شب و حتی تغییراتی در فصول را به دنبال خواهد داشت.وی با تشریح جزئیات این موضوع از بعد علمی تصریح کرد: احتمال جابه جایی خطی محور زمین به دنبال وقوع زلزله ای با این وسعت و قدرت دور از انتظار نیست و زلزله هایی از این دست به طور قطع روی محور زمین تاثیر می گذارد و باعث جابه جایی آن می شود.در واقع در اثر جابه جایی گسل هایی با طول زیاد و همچنین حرکت طولی این گسل ها و مدت زمان وقوع زلزله، فشارهای وارده باعث می شود که لنگر چرخش زمین یعنی محوری که زمین حول آن به دور خود می چرخد جابه جا شود که میزان این جابه جایی نیز به شدت نیروهای وارده بستگی دارد که درباره زلزله ژاپن با این وسعت و با توجه به طول گسل، جابه جایی ۱۰ سانتی متری محور زمین چندان دور از انتظار نیست.
وی افزود: بدیهی است که با وقوع این اتفاق و جابه جایی محور زمین روزها در جزئی از ثانیه کوتاه می شود. در واقع در نتیجه این زلزله، جرم بزرگی در داخل کره زمین به سمت مرکز حرکت می کند.این فرآیند علاوه بر جابه جایی محور زمین باعث افزایش سرعت زمین نیز خواهد شد.وی اضافه کرد: زمین لرزه ژاپن بزرگ ترین زلزله ثبت شده در تاریخ ژاپن است که ژرفای کانونی آن حدود ۲۵ کیلومتر و ساز و کار آن فشاری با یک صفحه کاملا نزدیک به قائم بوده است. بدیهی است که با این وضعیت فشار وارده به هسته زمین بسیار بالا خواهد بود. ضمن آن که وقتی یک صفحه بزرگ از یک طبقه زمین در زیر اقیانوس به طبقات دیگر فشار وارد کند علاوه بر جابه جایی در محور زمین باعث می شود که زمین سریع تر بچرخد.وی افزود: در زلزله هایی با شدت بالا مانند آن چه در ژاپن اتفاق افتاد، به نظر می رسد طبق اطلاعات به دست آمده این گسل حدود ۴۰ متر حرکت کرده است و زمان گسیخته شدن آن نیز 2.5 دقیقه به طول انجامیده است. بدیهی است که با این وضعیت فشار زیادی به محور زمین وارد می شود.
نازلی ملکی ۱۱ فروردین ۱۳۹۰ ۲۲:۳۱

 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام
ایران کد | IranCad
با اضافه کردن کد زیر در وب سایت خود به ایران کد پیوند دهید

ایران کد | Irancad

کانال «رویت ® Revit»
در تلگرام

کانال «اتوکد  AutoCAD 🅰»
در تلگرام

گروه «طرح پرسش رویت ® Revit»
در تلگرام

گروه «شهر رویت ® RevitCity»
در تلگرام

گروه «شهر اتوکد AutoCadCity 🅰»
در تلگرام

Lee Mac Programming

 

 

 آغاز به کار کانال «رویت - Revit» در تلگرام و دعوت از اساتید برای همکاری
 کانال رویت (Revit) در تلگرام
 تشکیل گروه تلگرام (Telegram) در تلگرام
 به زودی گروه تلگرام (Telegram) در تلگرام تشکیل می شود
 تشکیل گروه رویت (Revit) در تلگرام
 ردیابی افراد از طریق تلگرام؟ آیا ممکن است؟
 چگونه تلگرام واتس اپ را شکست داد
 بررسی ضربان قلب با تلفن همراه
 روشن یا خاموش کردن پنجره ی Quick Properties Palette
 معرفی برنامه ی Autodesk Navisworks
نوشتارهای آموزشی بیشتر
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 
 چگونه در یک روز، کارهای یک هفته را انجام دهیم؟
 ثروتمندها این گونه پس انداز می کنند...
 به این دلایل است که همیشه بدهکارید!
 در محیط کاری جدید چگونه خوش بدرخشیم؟
 میلیاردرشدن با شبکه های اجتماعی ممکن است
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 
 ابزار 
پیوندهاپیوندها
نسخه چاپینسخه چاپی
بایگانی اخباربایگانی اخبار
آمار بازدیدکنندگانآمار بازدیدکنندگان
ارسال به دوستانارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهاداتانتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرس های برگزیدهافزودن به آدرس های برگزیده