EN
  
ترفندهایی برای استفاده ی بهینه از فضای خانه
کنج‌های اتاق همیشه فضایی بی‌استفاده است؛ با چند ترفند ساده می‌توان از این فضاهای محدود بهترین استفاده را برد.

 

 

 

 

  

مجله منزل - لیلا حامدی: چه یک پنت‌هاوس 700 متری بالای یک برج 20 طبقه و چه آپارتمانی 60 متری در مجتمعی 30 واحدی. فرقی ندارد. همه خانه‌ها مانند هم هستند. همه‌شان هرقدر هم که مهندس و معمار خوبی داشته باشند باز هم ممکن است دارای فضایی بدون استفاده باشند؛ یک فرورفتگی توی دیوار یا کنجی که بین پنجره و کمدها گیر کرده است. این‌جور وقت‌ها باید مانند یک طراح دکوراسیون دنبال ایده‌های ناب بود تا جاهای خالی را به بهترین شکل ممکن پر کرد.
 

گوشه‌نشین‌های عزیز


رادیاتورها در خانه‌ یکی از مشکلات بزرگ طراحی داخلی است. این اسباب گرمازا ناخواسته در خانه کنج‌هایی درست می‌کند که با هیچ وسیله‌ای نمی‌شود آن را سر و سامان داد. در این‌جور مواقع که رادیاتور دست و پای صاحبخانه را می‌بندد بهترین کار استفاده از تابلوهای  بزرگ و کوچک است. البته اگر فضای دیوار بالای رادیاتورها زیاد باشد، می‌شود به یک کتابخانه دیواری هم فکر کرد. به‌طور کلی دیوار خالی بالای رادیاتورهای گوشه اتاق را فقط می‌شود به این شکل استفاده کرد وگرنه هر کار دیگری تلاشی بیهوده به نظر می‌رسد. 


صندلی‌های آویزان و تابی‌شکل چند سالی است که در بازار مبلمان و دکوراسیون طرفداران زیادی پیدا کرده است. می‌گویند این صندلی‌های تازه که کار همان ننوهای دوران کودکی را می‌کنند، برای آرام کردن اعصاب و روان وسیله خیلی خوبی است فقط مشکل اینجاست که بعد از نشستن روی آنها بی‌حرکت نگه‌داشتن‌شان کار هر کسی نیست.

گوشه‌نشین‌های عزیز


البته طراحان داخلی بیشتر به ظاهر این صندلی‌ها توجه دارند تا به کارکردشان. جنس‌های زیادی هم دارند؛ از مدل‌های چوبی و فلزی گرفته تا حصیری، پارچه‌ای و شیشه‌ای. این صندلی‌ها با یک طناب مقاوم و محکم به حلقه‌ای که از قبل در سقف پیچ شده است، وصل می‌شود. بهترین استفاده‌شان هم برای کنج‌های خانه است. حالا یا کسی دل و جراتش را دارد و از آن واقعا استفاده می‌کند یا نه فقط لذت بردن از همان ظاهر زیبایش کافی است.

زمانی چای فقط چای سیاه بود و در نهایت فقط با ریختن هل یا دارچین طعم و بویی می‌گرفت. دم کردن آن هم بساطی داشت؛ سماور، قوری و کتری‌های مختلف. اما حالا به مدد چای‌سازهای مدرنی که به بازار آمده‌اند کار دم کردن دمنوش‌ها راحت شده است.

گوشه‌نشین‌های عزیز


کیسه‌ای شدن چای‌ها و طعم‌دار کردن‌شان هم جمعیت چای‌خورها را زیادتر از قبل کرده است؛ آن‌قدر که دیگر در مهمانی‌ها میزبان‌ها انواع چای‌ها را به خواست مهمانان‌شان دم می‌کنند. اگر شما هم از آن‌دست افرادی هستید که نفس‌تان به چای بسته است و البته مشکل گوشه خالی خانه را هم دارید، بهتر است به جای فکر کردن به یک دکور خاص به فکر یک چای‌ساز خوب و طاقچه‌ای کوتاه برای چایخانه کنار هال و پذیرایی باشید؛ یک ایده ناب که این روزها در طراحی خانه‌های مدرن هم به آن گوشه چشمی دارند!

گوشه‌نشین‌های عزیز


 این روزها کمد خانه‌ها یک جور غنیمت به حساب می‌آید. هر طبقه آن یک گنج بزرگ است که باید از هر سانتی‌مترش به‌درستی استفاده شود. حالا این وسط اگر افراد خانواده‌ای لوازم خرده‌ریز و خرت و پرت‌های زیادی داشته باشند، آن وقت باید حتما یکی از این گنج‌ها را برای جا دادن وسایل‌شان اختصاص دهند. شارژر موبایل، خودکار، ماژیک‌های رنگی، سررسیدهای حساب و تقویم و دفترچه تلفن؛ اینها وسایلی است که در هر خانه‌ای حداقل دو، سه نفری با هم به آن نیاز دارند. این‌جور مواقع بهتر است کنج خالی خانه‌ها را با یک طراحی دلپذیر به محلی برای جای‌دادن این خرده‌ریزها تبدیل کرد. یک میز سه‌گوش و بوم‌های رنگی و تخته‌های جادار دیواری فضای کنج را زیباتر از زمان خالی بودنش می‌کند. این‌طوری دیگر کسی دنبال شارژر و خودکار هم نمی‌گردد و لازم نیست کمدها را از این خرده‌‌ریزها پر کرد.

گوشه‌نشین‌های عزیز


اصلا لازم نیست برای دکور کردن گوشه‌های خانه از گلدان‌های بزرگ استفاده کنید. در خانه‌ای که روی هم رفته 70 مترمربع مساحت دارد، نمی‌شود روی گلدان‌های مجلل تزئینی حساب کرد. در این‌جور مواقع اگر خیلی دوستدار گل‌های آپارتمانی هستید و از طرفی با پخی از کار افتاده خانه‌تان هم مشکل دارید، بهتر است سراغ گلدان‌های کوچک بروید با این تفاوت که این بار به جای استفاده از یک گلدان تک می‌توانید دو یا سه گلدان کوچک در کنجی اتاق به کار ببرید. استفاده از گلدان‌های کوچک این امکان را به شما می‌دهد که برای آنها کلی ایده به خرج دهید؛ مثل ردیف چیدن کاکتوس‌ها در گلدان‌های رنگی متفاوت یا قرار دادن یک نیمکت چوبی و جادادن گل‌ها روی آن.

گوشه‌نشین‌های عزیز


خیلی‌ها اهل دکور دادن به گوشه‌های خانه نیستند؛ نه از طاقچه‌ها خوششان می‌آید و نه دوست دارند کنار خانه مجللی که با زحمت درست کرده‌اند یک طاقچه لوازم تحریر یا سیم و دفترچه داشته باشند. اینجاست که باید به فکر گلدان‌ها بود. در خانه‌های مجلل و لوکس بیشتر اوقات برای پر کردن فضای کنج‌های خانه از گلدان‌های بزرگ استفاده می‌شود؛ گلدان‌هایی خاص با گونه‌‌هایی از برگ‌های خاص. درست مانند گلدان‌های بنجامین ابلق مادرها در چند سال گذشته که با وسواس خاصی گوشه خانه‌ها را پر می‌کرد. حالا به جای بنجامین‌ها گلدان‌های عجیب دیگری آمده‌اند. فقط کافی است به اولین گل‌فروشی محل سر زد.

گوشه‌نشین‌های عزیز


شاید باورش کمی سخت باشد اما این روزها یکی از ترفندهای مدرن جلوه دادن خانه‌ها از نگاه طراحان داخلی قرار دادن رخت‌آویز لباس‌ها گوشه اتاق است. چندسالی هست که در طراحی اتاق‌های خواب امروزی سر و کله میله‌های فلزی بدون داشتن هیچ‌گونه کاور و پوششی پیدا شده است. درست برخلاف کمدهای مسافرتی گذشته که کاوری پوشیده داشتند و به هر ترفندی لباس‌ها را از دید دور می‌کردند. البته استفاده از رخت‌آویزهای ساده امروزی هم قانون خودش را دارد؛ اول اینکه باید در اتاق‌های بزرگ تعبیه شود و بعد اینکه فقط لباس‌هایی را روی آن آویزان کرد که بهترین رخت و لباس‌های طرف هستند. خرده‌ریزها باید برود داخل کمدهای اصلی!

گوشه‌نشین‌های عزیز


 معمولا بزرگ‌ترین مشکل افراد برای کار کردن در خانه نداشتن محل مناسبی برای قرار دادن لوازم کار است. این روزها که دورکاری اهمیت خودش را پیدا کرده خیلی‌ها هنوز به کار کردن در خانه عادت نکرده‌اند برای اینکه نمی‌دانند لوازم مورد نیاز برای کارهای روزمره‌شان را در کجای خانه کوچک‌شان جای دهند. بهترین شرایط در این مواقع زمانی است که یکی از اتاق‌های خانه فضای کنج دست‌نخورده‌ای داشته باشد. آن‌وقت می‌شود به‌راحتی و البته با کمی نظم و ترتیب هم پرونده‌های کاری را سر و سامان داد و هم بقیه لوازم را مرتب کرد. یادتان باشد مشغول بودن به معنی بی‌نظمی نیست؛ حتی اگر محل کار گوشه اتاق خانه آدم باشد.

گوشه‌نشین‌های عزیز


با استفاده از وسایل خاص می‌شود به خانه شخصیت داد به‌خصوص این روزها که استفاده از وسایل خاک‌خورده قدیمی باب شده است. این روزها هر کسی یادگاری از مادربزرگ را از داخل انباری بیرون می‌کشد و کنار خانه‌اش می‌گذارد. این یادگاری‌ها بهترین وسایلی است که می‌شود آنها را در گوشه دنج خانه جای داد. مانند این میز چرخ خیاطی قدیمی که صاحبش آن را با وسواس تمام در پخی بی‌استفاده خانه قرار داده و باسلیقه روی آن وسایلی گذاشته که نشان‌دهنده حال و هوای همان فصل است. وسایل چیده شده روی دکوری خانه به تناسب فصل تغییر می‌کند اما اصل ماجرا همان میز یادگاری مادربزرگ است که در کنج خانه خودنمایی می‌کند.

گوشه‌نشین‌های عزیز


یک راه‌حل ساده و البته بسیار مفید برای پر کردن جای خالی خانه. درست کردن یک اتاق مطالعه کوچک آن هم فقط با قرار دادن یک صندلی راحتی ساده و یک چراغ‌ پایه‌بلند، بدون نیاز به میز و لوازم اضافی دیگر. شاید در نگاه اول قرار گرفتن صندلی تک در کنار خانه با آباژور کنارش کمی عجیب به نظر برسد اما سبد کتاب‌های کوچکی که در کنار صندلی قرار می‌گیرد می‌تواند این مشکل را هم حل کند. هر چند در طراحی مدرن امروزی هر چیدمان غیرمتعارفی به نوعی خاص بودن تلقی می‌شود؛ ضمن اینکه داشتن یک جای مطالعه خوب برای ساعت‌های خلوتی خانه به همه این حرف و حدیث‌ها می‌ارزد!

گوشه‌نشین‌های عزیز
 
 
www.bartarinha.ir/fa/news/231925/ترفندهایی-برای-استفاده-بهینه-از-فضای-خانه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ ۰۸:۳۵

 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام
ایران کد | IranCad
با اضافه کردن کد زیر در وب سایت خود به ایران کد پیوند دهید

ایران کد | Irancad

کانال «رویت ® Revit»
در تلگرام

کانال «اتوکد  AutoCAD 🅰»
در تلگرام

گروه «طرح پرسش رویت ® Revit»
در تلگرام

گروه «شهر رویت ® RevitCity»
در تلگرام

گروه «شهر اتوکد AutoCadCity 🅰»
در تلگرام

Lee Mac Programming

 

 

 آغاز به کار کانال «رویت - Revit» در تلگرام و دعوت از اساتید برای همکاری
 کانال رویت (Revit) در تلگرام
 تشکیل گروه تلگرام (Telegram) در تلگرام
 به زودی گروه تلگرام (Telegram) در تلگرام تشکیل می شود
 تشکیل گروه رویت (Revit) در تلگرام
 ردیابی افراد از طریق تلگرام؟ آیا ممکن است؟
 چگونه تلگرام واتس اپ را شکست داد
 بررسی ضربان قلب با تلفن همراه
 روشن یا خاموش کردن پنجره ی Quick Properties Palette
 معرفی برنامه ی Autodesk Navisworks
نوشتارهای آموزشی بیشتر
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 
 چگونه در یک روز، کارهای یک هفته را انجام دهیم؟
 ثروتمندها این گونه پس انداز می کنند...
 به این دلایل است که همیشه بدهکارید!
 در محیط کاری جدید چگونه خوش بدرخشیم؟
 میلیاردرشدن با شبکه های اجتماعی ممکن است
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 
 ابزار 
پیوندهاپیوندها
نسخه چاپینسخه چاپی
بایگانی اخباربایگانی اخبار
آمار بازدیدکنندگانآمار بازدیدکنندگان
ارسال به دوستانارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهاداتانتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرس های برگزیدهافزودن به آدرس های برگزیده