EN
  
متون دور منحنی - آموزش فرمانهای منوی اکسپرس
با سلام ، در این دستور ، شما با اولیّن گزینه از منوی Expres آشنا میشوید . یعنی ، فرمان نوشتن متن به شکل منحنی یا به دور یک کمان .با فرمان Arctext .از منوی اکسپرس
منوی اکسپرس :
سعی میکنم که به صورت متوالی و در هر روز یا یک روز در میان ، یک گزینه از منوی Express را کاربردی است در این قسمت توضیح دهم . برای اینکار شما نیاز دارید از اتوکد 2004 به بالا استفاده کنید . و یا هنگام نصب اتوکد دستور نصب این منو را صادر کنید و یا آنرا فراخوانی کنید . به هر روی چون این منو تنظیمات و دستوراتش بیشتر به کاربران حرفه ای اتوکد کمک میکند ، راجع به مفاهیمی نظیر وجود این منو در ورژنهای قدیمی تر از 2004 یا  نحوه بار گذاری یا فراخوانی این منو توضیحی نمیدهم ، مگر اینکه کسی بخواهد و بپرسد . اگر در این مورد سئوالی داشتید ، میتوانید به پست الکترونیکی من در دامنه سایت ایرانکــد ، ایمیل زده و مطح کنید . ایمیل نگارنده : Roozbeh@IranCad.com 
و امّا اولیّن گزینه مورد بحث ما از منوی Express .
دستور Arc Text :
برای شما پیش نیامده است که بخواهید متنی را در اتوکد به صورت منحنی منتشر کنید . مثلاً بالای یک کمان . این امکان در فرمانهای تولید و  ورود متن وجود ندارد . امّا اگر به منوی Express  سری بزنید و از زیر منوی Text ،گزینه  Arc Aligned Text را کلیک کنید ، اتوکد  از شما یک سئوال میپرسد ، با شکل زیر :
Select an Arc or an ArcAlignedText
که معنایش این است که :
یک کمان یا کمانی که میخواهی متنت با آن هم تراز شود ، انتخاب کن . پاسخ فقط میتواند انتخاب یک کمان باشد . پس از اینکه اینکار را انجام دادید ، آنگاه فرمان به شما یک Dialog Box یا پنجره گفتگویی میدهد ، که مانند یک ویرایشگر متن است و شما در آن میتوانید تنظیمات عمومی  متن اعم از نوع قلم (Font Type) ، یا سایز(اندازه قلم) کاراکترها (Font Size) ضخامت (Bold) و بسیاری دیگر از تنظیمات عام مربوطه به متن را درست مانند برنامه  Word ، را انجام دهید.
نکته – توّجه کنید اگر تصمیم دارید که متنی کمانی شکل داشته باشید ، مثلاً در بالای صفحه ، و برای آن کمانی ندارید ، ابتدا کمان را با دستور Arc با مختصات و مشخصّات معلوم رسم کنید و پس از اجرای دستور فوق از منوی Express ، کمان را حذف کنید .
امّا در قسمت بالایی  پایینی این پنجره گفتگویی یا Dialog Box ، تنظیماتی مربوط به دستورات داخلی اتوکد دارد ، نظیر فاصله بین کاراکترها از کمان (offset From arc) یا  ارتفاع فونتها (Text Height)  و .. که چندان پیچیده نیست . و تنظیماتی نظیر اینکه متن در داخل یا خارج کمان قرار گیرد . یا مثلاً تنظیماتی درباره اینکه متن به صورت اتوماتیک با کمان Fit شود یا اینکه خود شما فاصله بین کاراکترها را تأیین میکنید و ........... 
نکته – وقتی نمیخواهید از منوی Express به این گزینه دسترسی داشته باشید ، و از خط فرمان آنرا اجرا کنید ، میبایست که نام فرمان را که ARCTEXT است وارد کنید . با ورود این دستور از طریق خط فرمان میتوانید که درست مانند روش منویی آن کار را انجام دهید .
 و نکته دیگر اینکه اتوکدبرای اجرای این فرمان باید آنرا از فایل ctextapp.arx بخواند . اگر به هر دلیلی این فرمان اجرا نشد باید در پوشه اصلی نصب برنامه اتوکد به دنبال این فایل بگردید و آنرا Repair کنید .
۱۹ خرداد ۱۳۸۶ ۱۵:۲۰

 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام
ایران کد | IranCad
با اضافه کردن کد زیر در وب سایت خود به ایران کد پیوند دهید

ایران کد | Irancad

کانال «رویت ® Revit»
در تلگرام

کانال «اتوکد  AutoCAD 🅰»
در تلگرام

گروه «طرح پرسش رویت ® Revit»
در تلگرام

گروه «شهر رویت ® RevitCity»
در تلگرام

گروه «شهر اتوکد AutoCadCity 🅰»
در تلگرام

Lee Mac Programming

 

 

 آغاز به کار کانال «رویت - Revit» در تلگرام و دعوت از اساتید برای همکاری
 کانال رویت (Revit) در تلگرام
 تشکیل گروه تلگرام (Telegram) در تلگرام
 به زودی گروه تلگرام (Telegram) در تلگرام تشکیل می شود
 تشکیل گروه رویت (Revit) در تلگرام
 ردیابی افراد از طریق تلگرام؟ آیا ممکن است؟
 چگونه تلگرام واتس اپ را شکست داد
 بررسی ضربان قلب با تلفن همراه
 روشن یا خاموش کردن پنجره ی Quick Properties Palette
 معرفی برنامه ی Autodesk Navisworks
نوشتارهای آموزشی بیشتر
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 
 چگونه در یک روز، کارهای یک هفته را انجام دهیم؟
 ثروتمندها این گونه پس انداز می کنند...
 به این دلایل است که همیشه بدهکارید!
 در محیط کاری جدید چگونه خوش بدرخشیم؟
 میلیاردرشدن با شبکه های اجتماعی ممکن است
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 
 ابزار 
پیوندهاپیوندها
نسخه چاپینسخه چاپی
بایگانی اخباربایگانی اخبار
آمار بازدیدکنندگانآمار بازدیدکنندگان
ارسال به دوستانارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهاداتانتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرس های برگزیدهافزودن به آدرس های برگزیده