EN
  
فرمانهایی که روش (متد) Noun verb Selection را پشتیبانی می کنند.
نوشته: روزبه ساعتچی - اتوکد انواع گوناگونی فرمان دارد . فارغ از دسته بندی های انجام شده و قابل رویت کاربران مثل دستورات ویرایشی یا ترسیمی و ... اتوکد فرمانها را با توّجه به نوع عملکردشان دسته بندی میکند. فرمانهای شفاف یا فرمانهایی که قابلیّت Noun verb Selection را میتوانند دارا باشند از این دسته هستند. در ادامه مطلب بیشتر با این دسته از فرمانها آشنا خواهیم شد.

فرمانهایی که Noun verb Selection را پشتیبانی میکنند .

نکته مهّم : در این مجال هر جا از لفظ فرمانهای Noun Verb Selection استفاده شد به مفهوم این است که فرمانهایی که این روش انتخاب را پشتیبانی میکنند .

فرمانها در اتوکد انواع گوناگونی دارند و این تنوّع خود میتواند با توّجه به ذات عملکرد آنها باشد . برای نمونه ما در اتوکد یک سری دستور داریم نظیر دستور جابه جایی(Move) یا همتا سازی (Copy) و ... همه این فرمانها در قسمتی از مرحله اجرایشان از ما میخواهند که موضوعاتی را برای اعمال تغییرات انتخاب نماییم . در مورد بسیاری از این دستورها ویرایشی بودن فرامین میتواند یک شاخصّ باشد برای تمیز دادن  اینگونه دستورات از سایر دستورات کد. این فرمانها معمولاً در مرحله اوّل اجرایشان از ما میخواهند که موضوعاتی را مشخّص نماییم تا عمل مورد نظر روی آن موضوع یا موضوعات اعمال شود، خب اگر ابتدا و قبل از اجرای فرمانها مذکور (وقتی که هیچ فرمانی در حال اجرا نیست ) شما موضوعات را انتخاب نمایید و بعد به هر روشی این دستورات را اجرا نمایید ، اتوکد دیگر از شما نمیپرسد که موضوعات را انتخاب کن و موضوعات انتخاب شده را به عنوان مجموعه انتخابی شما (Your Selection Set) برای اعمال تغییرات در نظر میگیرد و به مرحله بعدی فرمان میرود به فرمانهایی که موضوعات انتخاب شده قبل از اجرایشان را به عنوان مجموعه انتخابی شما در نظر میگیرند فرمانهای با قابلیّت پشتیبانی از متد یا روش  Noun verb/Selection گفته میشود . البتّه اینکه اتوکد به متد یا روش این فرمانها عمل نمایید ارتباط مستقیمی با یک متغییر محیطی به نام Pick First دارد .

اگر مقدار این متغییر 1 باشد ، اتوکد به این روش احترام میگذارد و اگر این مقدار متغییر 0 باشد اتوکد به روش فوق الذّکر یعنی Noun Verb Selection عمل نمیکند و جسم یا اجسام انتخاب شده قبل از اجرای فرمانها به عنوان مجموعه انتخابی شما در نظر نگرفته و با اجرای فرمان به شما میگوید موضوعاتی را انتخاب کن . (همان پیام معروف و نام آشنا Select Objects  - برای اطلاعات بیشتر مراجع شود به برگه مقالات اتوکد ، سری مبحث انتخاب در 5 قسمت )

البتّه در زبانه Selection فرمان Option کادر تنظیمی وجود دارد که برای کاربر مقدار متغییر Pick First  را تعیین میکند . با توّجه به اینکه در مقالات اتوکد و در مقاله ای با نام زبانه Selection ، دستور تنظیمات راجع به این گزینه و زبانه توضیحات مبسوطی داده ام ،امّا با این حال در اینجا  اشاره ای کوتاه به این تنظیمم  میکنم. اگر این کادر تنطیمی در حالت انتخاب باشد مقدار متغییر 1 در نظر گرفته شده و اتوکد به متد Noun verb/Selection احترام گذاشته و آنرا روش جاری (Current) خود در مواجه با انتخابهای پیش از دستورات با خاصیّت فوق در نظر میگیرد . امّا اگر این کادر تنظیمی (Check Box) علامت نداشته باشد این متد اجرا نشده و در واقع متغییر  را 0 مقدار دهی میکند .

نکته – توّجه داشته باشید که فرقی نمیکند از کجا مقدار این متغییر را مشخص نمایید . چه از طریق وارد کردن مقداری برای متغییر محیطی Pick First ، از خط فرمان چه در زبانه Selection فرمان Option با انتخاب یا عدم انتخاب کادر تنظیمی Noun verb/Selection . مقدار پیش فرض این متغییر در اتوکد 1 است ، یعن ابتد به ساکن اتوکد این متد را روش جاری میداند ، ضمن اینکه اگر مقدار جدید به آن بدهیم این تغییر در این متغییر در رجیستری برنامه ثبت شده و با هر بار اجرا شدن برنامه اتوکد مقدار آخری که به این متغییر داد ه شد ه است و آن لحاظ و بارگذاری میگردد .

 
روزبه ساعتچی ۹ مرداد ۱۳۸۶ ۲۳:۰۴

 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام
ایران کد | IranCad
با اضافه کردن کد زیر در وب سایت خود به ایران کد پیوند دهید

ایران کد | Irancad

کانال «رویت ® Revit»
در تلگرام

کانال «اتوکد  AutoCAD 🅰»
در تلگرام

گروه «طرح پرسش رویت ® Revit»
در تلگرام

گروه «شهر رویت ® RevitCity»
در تلگرام

گروه «شهر اتوکد AutoCadCity 🅰»
در تلگرام

Lee Mac Programming

 

 

 آغاز به کار کانال «رویت - Revit» در تلگرام و دعوت از اساتید برای همکاری
 کانال رویت (Revit) در تلگرام
 تشکیل گروه تلگرام (Telegram) در تلگرام
 به زودی گروه تلگرام (Telegram) در تلگرام تشکیل می شود
 تشکیل گروه رویت (Revit) در تلگرام
 ردیابی افراد از طریق تلگرام؟ آیا ممکن است؟
 چگونه تلگرام واتس اپ را شکست داد
 بررسی ضربان قلب با تلفن همراه
 روشن یا خاموش کردن پنجره ی Quick Properties Palette
 معرفی برنامه ی Autodesk Navisworks
نوشتارهای آموزشی بیشتر
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 
 چگونه در یک روز، کارهای یک هفته را انجام دهیم؟
 ثروتمندها این گونه پس انداز می کنند...
 به این دلایل است که همیشه بدهکارید!
 در محیط کاری جدید چگونه خوش بدرخشیم؟
 میلیاردرشدن با شبکه های اجتماعی ممکن است
 صفحه ۱ از ۲   ۲   بعدی » 
 ابزار 
پیوندهاپیوندها
نسخه چاپینسخه چاپی
بایگانی اخباربایگانی اخبار
آمار بازدیدکنندگانآمار بازدیدکنندگان
ارسال به دوستانارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهاداتانتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرس های برگزیدهافزودن به آدرس های برگزیده